Sungazingu organizimi nė Ballkan

 

 

 

 

 

Picture

Miroslav Kiš – Cybermikan (njeriu i parė nė Ballkan i cili

Ka areitur qė me Jogė Sollare-Sungazing pes 3 vjetve ushtrime

Mos tė haj ushqim dhe jeton vetem me ujė nga pak tamel.

 

 

Kjo ėshtė njė udhėzim i THJESHT dhe i KJARTĖ pėr praktiken e pavarur djhe plotsisht tė SIGURT e sungazingut simbas tėmetodės sė HRM-sė( Hira Ratan Manek)

Sungazingu i sigurt simbas metodės sė HRM-sė bėhet pa kurfar guru apo mėsuses i cili don vetem pare tė ju merr ju. Ju jeni guru apo mėsues i vetvetes. TĖ GJITHĖ qė e praktikojnė sungasingun si ne ua preferojmė dhe simbasė metodės sė HRM-sė, ka me pasur sukses.

O njerėz vetėn bėhi kamngulės deri nė fund dhe keni me e parė se si keni me pėrparuar.

HIRA RATAN MANEK: Dėshiroi diēka tė theksoi. Ky ushtrim ėshtė plotsisht falas dhe nuk bantė teprohet me aso dyshime dhe pyetje. Duhet thesht tė shiqohet nė diell, nuk keni ēka tė humbni. Nuk ka vetmohim, nuk ka organizim. Thjesht ushtrime dhe kėnaqi me te. Pėr ēka podyshoni pėr diēka qė fare nuk e keni provuar?

Nės mendoni diēka para kohe pėr kėtė, se akeni me e arritur qėlliimin, nuk keni kurrė me e arritur deri e qėllimi i duhur. Ky ushtrin asgjė nuk kushton, nuk ka kurfare organizimi; nėse besoni, ushtroni, dhe rezultatet kanė e ardhur.

VĖNIRE:

PĖRMBANJU KĖTYRE RREGULLAVE DHE KENI ME PASUR REZULTATE KU NE MĖ POSHTĖ GARANTOJMĖ! KJO PRAKTUKĖ NUK JU KUSHTON ASGJĖ, PLOTSHISHT ĖSHTĖ FALAS(edhe pse popullarizimi i saj kushton) DHE PUNONI SIKUR MOS ME E PASUR NDONJIRIN PRAKTIKANT “ME PĖRVOJĖ”.

POR, NĖSE E VENDOSNI QĖ MOS TI PĖRCILLNI KĖTO UDHĖZIME, SIDOMOS ATO SPECIAL PĖR NGRITJEN GRADUALE TĖ KOHĖS PĖR ĒDO DITĖ NGA 10 SEKONDA, JU KENI ME PASUR BENIFITE(tė arriturat) TĖ CAKTUARA POR PĖR KOHĖ TĖ SHKURTĖR  DHE KJO ĖSHTĖ VĖREJTUR TE ATA TĖ CILĖT DOJNĖ ME E “SHPEJTUAR” VEPRIMIN POR TĖ CILĖT E KAN HUMBUR BENIFITET TĖ CILAT I KANĖ ARRITUR DERI NĖ KOHĖN E CAKTUAR GJATĖ SHIQIMIT NĖ DIELL. PĖR AFATE TĖ ZGJATURA VETĖN PĖRCILI KĖTO RREGULLORE TĖ THJESHTA DHE TĖ LEHTA TĖ CILAT MUNDET ĒDOFĖMIJĖ PREJ 5 VITESH ME I RESPEKTUAR! MOS I LEJONI EGOS TUAJ QĖ TĖ PĖRZIHET NĖ VEPRIMIN E SUNGAZINGUR DHE ME KĖT VETES IA ZHDUKNI BENIFITET(tė arrituarat).

Picture

Miroslav Kish-cybermikan

E ban sungazingun nė mėngjes

Nė Dunavė tė Novi Sadit


VEPRIMI

VĖREJTJE:

NĖSE PUNONI NĖ GRUP SUNGAZINGUN NUK BAN TĖ FLITET DERI SA TĖ PĖRFUNDON SHIQIMI NĖ DIELL, KY ĖSHTĖ NJĖ LLOJ MEDITIMI DHE GJAT KĖSAI KOHES DUHET TĖ I PĖRKUSHTOHESH VETĖM VEHTES DHE DIELLIT NĖ TĖ CILĖN SHIQONI. MOSĖ RESPEKTIMI I KĖSAJ KĖSHILLE TĖ BJEN DERI TE MOSĖPASJA E REZULTATEVE.

 

- GJENE NJĖ VEND TĖ KAJSHĖM KU MUND TA SHIQONI BUKUR LINDJEN E DIELLIT APO PĖRĖNDIMIN E TIJĖ, QENDRONI DATHĖ(NĖSE ĖSHTĖ E MUNDUR) DHE LSHUET E SHIQONI DIELLIN ME SY QELĖ PA SYZA APO PA THJERZA(LINSE) PĖR SY, NUK KA NEVOJĖ ME BĖRĖ KURFARĖ LĖVIZJE APO USHTRIME, VETĖM QĖNDRONI ME KURRIZ DREJT NĖSE KJO ĖSHTĖ MUNDUR DHE KNAQI ME SHIQIM NĖ DIELL DUKE U MBUSHUR ME ENERGJINĖ E TIJĖ.

 

-        PASĖ SHIQIMIT MBANI SYTĖ E MBYLLUR NJĖ KOHĖ DERI SA TI SHIFNI BRENDA JUSH FOTOGRAFITĖ, SPEKTRET E DRITES, NGJYRAT APO ATĖ PAMJE QĖ DUKET, SA MA SHUMĖ QĖ I  MBANI SYTĖ E MBYLLUR REZULTATET U JANĖ MĖ TĖ FUQISHME DHE MA TĖ MIRĖ...

-       
- SUNGAZINGU I SIGURTĖ FILLON ME 10 SEKONDA NĖ DITĖN E PARĖ, DHE FILLONĖ MĖ TUTJE ME 20 SEKONDA NĖ DITĖN E DYTĖ, NĖ  TRETEN DITĖ ME 30 SEKONDA ETJ... DERI NĖ 45 MINUTA, PASI QĖ I ARRINI 45 MINUTA SHIQIM NĖ DIELL, PLOTĖSISHT ATO 45 MINUTA EDHE DISA DITĖ OSE KURRĖ MĖ SHUMĖ SE SHTATĖ  DHE NĖ DITĖN E TETĖ ZBRITNĖ PĖR NGA 1 MINUT MBRAPA (45 MINUTA, PASTAI 44 MINUTA, 43 MINUTA...15 MINUTA). KURĖ TĖ VINI NĖ 15 MINUTA KĖTU QENDRONI GJITHĖNJĖ KURDO KURĖ MUNDĖ TĖ PUNONI MĖ TUTJE.

ME PUNUAR 10 SEKUNDA NĖ DITĖ DHE ME E RRITUR PĖR ĒDO DITĖ VETĖM NGA 10-tė SEKONDA, PUNOHET VETĖM NJĖ HERĖ NĖ DITĖ NGA 10 SEKONDA, KJO PUNOHET VETĖM NJĖ HERĖ NĖ DITĖ DHE ATE NĖ MĖNGJESĖ APO NĖ MBRAMJE.

-        PA TJETĖR NĖ MĖNYRĖ TĖ DETYRUESHME PUNONI NĖ ORĖT E SIGURTA.

-        ORET E SIGRTA TĖ VERĖS JANĖ BRENDA ORĖS SĖ PARĖ PREJ DALJĖS SĖ DIELLIT DHE ORET E FUNDIT TĖ PĖRĖNDIMIT TĖ DIELLIT KURĖ ENERGJIJA E DIELLI ĖSHTĖ MA E KĖNDSHME PĖR SY, TRUP DHE MENDJE.

-        NĖ KOHĖN E DIMRIT MUND TĖ PUNOHET CILĖN DO KOHĖ TĖ DITĖS SEPSE UV-ja(Ultra Valėte e Diellit. Me qenė Ultra Valėt e diellit ma shumė se 2 munden tė parit e syve me tu damtuar.Pėrkthyesi:S.B) ĖSHTĖ NĖ 2 KUR DIELLI ĖSHTĖ I KANDSHĖM PĖR SY.

-        MUND TI QELNI E MBYLLNI SYTĖ, ME I RROTULLUAR SYTĖ “RRETH” DIELLIT, ME QITUR DUERT MBI SY, MUNDENI ME E SHFRYTZAR NJĖ PERDE APO NDONJI VATĖ TĖ BARDHĖ TĖ TEJDUKSHME, MUND TĖ SHIQONI EDHE NĖPĖRMESĖ DEGĖVE TĖ DRUJVE APO PEMVE, NĖSE DIELLI JU ĖSHTĖ PAKĖ MA I FORTĖ DERI SA SYTĖ JU MĖSOHET.

 

-        ĖSHTĖ MIRĖ ME DHAN SYGJESTIONE POZITIVE, ME PASUR MENDIME POZITIVE, LUTJE, MEDITIM, ME URDHRUAR VETEN QKA ME JU NDODHUR (ME KRIJUAR) ME SUNGAZING PĖR VETVETEN SEPSE TRUNI I JONĖ ME TĖ VĖRTETĖ ĖSHTĖ MREKULLI, MENDIMET POZITIVE TĖ CILAT JANĖ TĖ DREJTUARA NĖ VETĖDIJĖN E JUAJ DHE NĖ SFERAT E JUAJA POZITIVE ME TĖ VĖRTETĖ BĖJNĖ QUDIRA NĖNE...

-        PA TJETĖR MBYLLNI SYTĖ PASĖ SHIQIMIT DERI SA I SHIFNI NGJYRAT DHE FOTOGRAFITĖ – KJO ĖSHTĖ E DETYRUESHME PA TJETĖR.

-        GJITHMON PUNO ZBATHUR NĖSE KJO ĖSHTĖ E MUNDUR, NĖSE NUKĖ ĖSHTĖ E MUNDUR MUND TĖ USHTRONI MBATHUR.

-        PUNONI PA SYZA DHE KONTAKT LINSE TĖ CILAT DUHET ME I HJEKUR NGA SYTĖ PA TJETĖR.

-        KOKA DUHET TE JET E SHPLUT, PA E MBULUAR.

-        KURRIZI I DREJT SIMBAS MUNDĖSISĖ, NĖSE KJO NUK ĖSHTĖ E MUNDUR, MUND TĖ ULI APO TĖ SHTRIHI, MA ME RANDĖSIĖSHTĖ QĖ JU TA NDIENI VEHTEN KAJSHEM DHE TĖ RELAKSUAR DHE TĖ KĖNAQI GJAT TĖRĖ PROCESIT PA STRESE E SHTANGIME.

-        MA SĖ MIRI ĖSHTĖ ME QENDRUAR NĖ KĖTĖ REND:

1.    NĖ TOK TĖ HAPUR PA BARI

2.    ZALL

3.    DRU

4.    GURI (Mundet edhe mbi asfallt, por mos tė jetė i ftoft)

-        LARGOHI KU ĖSHTĖ LAGĖSHTI DHE UJSAVT.

-        MUND TĖ PUNONI SUNGAZINGUN E SIGURT PREJ DHOMĖS TUAJ, PREJ TERASE, KULMIT ME KUSHT QĖ TĖ JET I RRAFSHT.

-        PRAKTIKA E RREGULLT NUK ĖSHTĖ E DETYRUESHME POR ĖSHTĖ E NEVOJSHME PĖR REZULTATE MĖ TĖ SHPEJTA, SA MA SHUMĖ QĖ RREGULLISHT PUNONI SUNGAZINGUN DHE REZULTATET KANĖ ME QENĖ MĖ TĖ SHPEJTA. MUND TA KALONI CILAT DO NUMRA TĖ DITVE VETEM VAZHDONI ATY KU E KENI NDĖRPRE SHIQIMIN NE DIELL DUKE I SHTUAR NGA 10 SEKUNDA.

Picture

 

TRE MUAJT E PARĖ TĖ PLOTĖ ĖSHTĖ SHIQIM I PĖRGJITHSHĖM 15 MINUTA,

TRE MUAJT E TJERĖ ĖSHTĖ SHIQIM I PĖRGJITHSHĖM DERI NĖ 30 MINUTA,

MUAIJI I FUNDIT DHE I TRETI JANĖ SHIQIM DERI NĖ 45 MINUTA.

NĖSE JENI TĖ PENGUAR NGA DETYRAT E PĖRDITSHME QĖ JU I KENI QĖ TĖ PUNONI SUNGAZING ME KOHĖ TĖ PLOTĖ PĖR ATĖ DITĖ, MUND TA NDANI KOHEN E PLOTĖ PĖR ATĖ DITĖ NĖ DY PJESĖ. GJYSMĖN NĖ MĖNGJES DHE GJYSMĖN NĖ MBRAMJE.

HRM-THOT ĖSHTĖ MĖ EFIKASE TĖ SHIQOHET NĖ DIELL ME KOHĖ TĖ PLOTĖ NJI HERĖ NĖ DITĖ  QĖ SHIQONI APO ME E NDARĖ KOHEN DUKE SHIQUAR NE DIELL 2 HERĖ NĖ DITĖ. PĖR SHEMBULL: PĖR SHIQIM ME 120 SEKUNDA, 60 SEKUNDA NĖ MĖNGJES DHE 60 SEKUNDA NĖ MBRAMJE, APO 5 MINUTA E 30 SEKUNDA. P.SH. 3 MINUTA NĖ MĖNGJES DHE 2 MINUTA E 30 SEKONDA NĖ MBRAMJE, E NJEJTA KJO VLENĖ NĖS JENI NĖ SHUMĖ KOHĖ P.SH. PĖR 25 MINUTA; 13 MINUTA NĖ MĖNGJES DHE 12 MINUTA NĖ MBRAMJE APO TĖ KUNDĖRTEN ETJ...


* KUR  TĖ ARINI NĖ 45 MINUTA SHIQIM NĖ DIELL PĖR 270 DITĖ PUNONI ATA 45 MINUTA DISA DIT SA TĖ DONI, KURR MA SHUMĖ SE 7 DIT DHE NĖ DITEN E 8 FILLONI TĖ NUMRONI MBRAPA NGA 1 MINUT DERI SA TE VINI NĖ 15 MINUTA. KUR TĖ FILLONI TĖ KTHEHUNII MBRAPA ME 45 MINUTA, HEREN TJETĖR 44 MINUTA, PASTAI 43 MINUTA, PASTAI 42 MINUTA ETJ... DERI NĖ 15 MINUTA DHE KĖTU QENDRONI TĖRĖ JETĖS  SA TĖ JENI GJALLĖ, POR MUND TĖ SHIQONI NĖ DIELL KUR TĖ DONI. KY ĖSHTĖ SUNGASINGU BAZĖ SIMBAS METODĖS SĖ HIRA MATAN RANEK-UT, KURSE UNE CYBERMIKAN PO THAM QĖ KUR TĖ BINI PREJ 45 MINUTAVE NĖ 15 MINUTA MUND TĖ  BĖNI SUNGAZING VETEM NĖ ORĖT E SIGURTA PA TĖ MUNDUAR KOHA APO ALARMI SE SA MINUTA KENI SHIQUAR NĖ DIELL.

- E JU KĖSHILLOMĖ QĖ TI PĖRDORNI ALARMET PĖR MATJEN E KOHĖS GJAT USHTRIMIT TĖ SUNGAZINGUT OSE NDIHMSIT E TJERĖ QĖ TĖ UA BĖJNĖ ME DIJE SE KUR KA MBARUAR KOHA E SHIQIMIT NĖ DIELL PĖR ATĖ DITĖ, NĖSE I KENI VETEM MINUTAT E NUMRUM NĖ MOBILET TUAJ APO VEGLAVE TĖ NGJASHME ATĖHERĖ VENDOSNI NĖ KOHĖ SFERIKE KU KENI MBETUR, P.SH.(37:40) PRA NĖ 37 MINUTA DHE NUMRONI EDHE 40 SEKUNDA NĖ VETE. PRA SUNGAZINGU BĖHET ĒDO HER VETĖM NGA 10 SEKUNDA  MĖ GJATĖ SE DITĖVE TĖ KALUARA DERI SA TĖ VINI NĖ 45 MINUTA SHIQIM NĖ DIELL, APO 270 DIT DHE ATĖHERE QENDRONI NĖ 45 MINUTA EDHE 7 DITĖ DHE KTHEHUNI MBRAPA NGA NJĖ MINUT. PRA 45 MINUTA, 44 MINUTA, 43 MINUTA....15 MINUTA DHE KĖTU QENDRONI. JU PREFEROJMĖ QĖ TĖ HECNI SA MA SHUMĖ ZBATHUR NĖPĖR TOKĖ PA BARI, NĖ ZALL DERI SA TĖ MUNDENI GJATĖ TĖRĖ PRAKTIKIMIT TĖ SUNGAZINGUT APO SHIQIMIT NĖ DIELL.


KONTRAINDIKACIONE- NUK KA.

 
Por ju kėshillojmė qė:

- Femrat shtatzane duhet tė punojn sungazin apo me shiquar nė diel vetėm 5 minuta dhe ketu tė ndalen dhe kur tė lindin pastai e vazhdojnė dhe i shtojnė nga 10 sekunda nė ditė si ne tė tjerėt. Tamli pėr beba ėshtė shumė ma i mirė, ma i fortė dhe ma i shijshėm pėr beba, dhe fėmijėt ju janė mė tė shėndoshė, ma tė menqur, ma tė fortė, ma stabil se fėmijėt tjerė.

- FĖMIJĖT 5 VJEQAR bėjnė Sungazing VETĖM deri nė 5 minuta duke i shtuar nė ditė 5 apo 10 sekonda si ma sė shumti ju pėrgjigjet. Kur ti pėrfundojnė 5 minutat e vetė.....qendrojnė deri 15-16 vjet, e pastai fillojnė sikur ne tė rriturit +10 sekunda prej 5 minutave. Deri sa tė rriten mund tė punojnė sungazing kur tė dojnė nga 5 minuta nė ditė. Don me thanė munden me punu nga 1,2,3,4 apo 5 minuta nėditė.

Kėso fėmijėsh janė:

- shumė ma tė shėndoshė,

- me vullnet ma tė fortė

 - dhe intuicion ma tė fortė,

 - ma tė pėrparuar se fėmijėt tjerė nė shkollė,

 - sport,

 - kan tė mbajtur mend ma tė madhė,

 - ma mirė mėsojnė,

 - kanė koncentrim ma tė mirė,

 - i ndėgjojnė mė prindrit,

 - jan ma tė qendrueshem ndaj sėmundjeve

 - dhe ma tė pėrshtatshėm ndaj rrethit tė vetė...

 

NĖSE DONI ME E SHPEJTUAR VEPRIMIN E ZHVILLIMIT TUAJ OS E KAPĖRCENI KOHĖN APO DITĖT POR MA MIR PUNONI KĖSHTU:

-        SUNGAZINGUN BĖNE VETĖM NJĖ HERĖ NĖ DITĖ (Sungazingu shiqimi nė diell direkt me sy hapur. Vetėm nė orėt e sigurta dhe vetėm nga 10 SEKUNDA mė gjatė se ditėn e mė parshme.

Por, nėse doni SUNGAZINGUN mund ta bėni NĖ MĖNGJES dhe nė mbramje VETĖM NXEMJEN E SYVE.


NXEMJA E SYVE:

-        Shiqoni nė diell tė mesėm apo nė diell ma tė fortė ME SY MBYLLUR me KAPAK tė lėshuar 10-15 minuta.

-        Pasė mbarimit tė shiqimit i fėrkoni duert dhe i mbuloni sytė e mbyllur me shuplaka tė duarve.

-        Mund ti lėshoni duert apo dorėn pėr njė moment nga sytė dhe pėrsėri vendosni nė SY TĖ MBYLLUR nė atė kohė prej 10-15 minuta apo pas kėsajė.

-        Koncentrohi nė diell, lidhi nė te dhe paramendoni se si drita po ju hyn nė syrin e tretė dhe nė gjandrren pineale/epifizė.

Kjo ka me ju dhanė besim ma tė fuqishėm, rezultate mė tė mira dhe mė tė shpejta. Vitamina A e pėrshpejton nė atė mėnyrė, e pėrmirson shiqimin dhe fuqishėm e stimulon gjandrren pineale qė sa ma shpejt tė aktivizohet. Kėshtu edhe une shpesh kam bėrė dhe ndoshta kjo ėshtė “mėsheftėsija” tė suksesit tim tė pa besueshem- e cila ėshtė e vėrtetuar dhe me tė vėrtetė punon si duhet, tash ėshtė koha qė edhe jua tua qfaqi kėtė “mėsheftėsijė”, dhe kush tė donė mund tė punon tutje siq thash ma lartė.
 
 - ATA TĖ CILĖT KAN QFARDO PROBLEMI ME SY, NE JU PREFEROJMĖ QĖ TĖ BĖJNĖ SĖ PARI NXEMJEN E SYVE DHE ATE 10 MINUTA NĖ DIELL TĖ MESĖM APO TĖ FORTĖ DY MUAJ DHE NĖSE JU BĖHET MĖ MIRĖ LE TĖ FILLOJNĖ QĖ TĖ BĖJNĖ SUNGAZING, NĖSE GJENDJA E SYVE DERI ATĖHERĖ NUK JU PĖRMIRĖSOHET ATĖHERĖ LE TĖ VAZHDOJN TĖ USHTROJNĖ NXEMJEN E SYVE DERI SA GJENDJA TĖ NORMALIZOHET, KUR TĖ NORMALIZOHET GJENDJA E SYVE, MUNDTĖ PUNOJN SUNGAZING SI TĖ GJITHĖ NE. PASĖ OPERIMIT TĖ SYVE SUNGAZING MUND TĖ BENI PAS TRE MUAJVE PAS OPERACIONIT.

-        PĖR ATA QĖ KANĖ BĖRĖ OPERACION ME LLASER PĖR LARGIMIN EDIOPTRISĖ NUK JU LEJOHET TĖ BĖJNĖ SUNGAZINGPOR VTETĖM NXEMJE TĖ SYVE SIQ U FOL MĖ LARTĖ.

-         NJERZIT E VERBĖR MUND TĖ SHIQOJN NĖ DIEM PA SY KU MUND TA AKTIVIZOJNĖ GJANDRREN PINEALE, VETEM LE TA PARAMENDOJNĖ SE SI DRITA E DIELLIT PO JU HYN NĖ SY APO NĖ SYRIN E TRETĖ I CILI GJENDET NĖ BALLĖ NĖ MESĖ DY VETULLAVE-PAK MĖ LARTĖ MBI MESIN E DY VETULLAVE.

-        NĖ KĖTĖ MĖNYRĖ AKTIVIZIMI I GJANDRRĖS PINEALE ZGJAT MA GJATĖ DHE REZULTATE VONOHEN PAK PO ATO VIN PA TJETĖR.

Picture

 

BENIFITET (Tė arriturat) ME PRAKSĖ TĖ SUNGAZINGUT

 

BENIFITET E SUNGAZINGJUT ME 15 MINUTA PRAKTIKĖ:

 

 

****

 

Kėto benefite vin prej vetvetes nėse doni ju apo jo.

 

MENDJA, BENEFITET MENTALE

 

1.    BĖHET MENDJA DHE MENTALI I FORT.

2.    FITOHET VETBESIMI.

3.    FORCOHET EKZISTENCĖMERIJA DHE STABILIZIM I MENDJĖS.

4.    LIRIM PREJ STRESIT MENTAL DHE DEPRESIONEVE.

5.    KONCENTRIM dhe NAVIGACION I MIR.

6.    BĖHESH ME MENDJE TĖ FORTĖ DHE ENTUZIASTE.

7.    FITOHET VITALITETI I MENDJĖS.

8.    SHTOHET PĖRMIRSIMI I MEMORIJĖS DHE TĖ MBAJTURIT MEND.

9.    FITOHET DURIMI.

10.                   KE MENDIM DHE PĖRKRAHJE POZITIVE.

11.                   LIROHESH PREJ SHPREHIVE TĖ KĖQIJA.

12.                   JETON NĖ KOHĖN TASH.

13.                   KRIJON INTELEKT TĖ MPREHT DHE TĖ SHĖNDOSHĖ.

14.                   ARRINĖ SUKSESE NĖ JETĖ.

  

 

 

BENEFITET E SUNGAZINGUT ME 30 MINUTA PRAKTIKĖ:

 

E tėra ēka dėshiron me sungasing ate keni me e arritur, pėr kėtė duhet shumė fort me u ruajtur ēka po dėshironi dhe nė ēka ju jan tė drejtuara mendimet (se  tė gjitha ato ēka mendoni ju realizohen). 

 

TRUPI, BENEFITET E NATYRĖS FIZIOLOGJIKE

 

1.    LIROHET TRUPI PREJ TOKSINEVE DHE HELMEVE.

2.    LARGIMI I DHIMTVE DHE SHTANGIMIT TRUPIT.

3.    LARGIMI I SĖMUNDJEVE KRONIKE.

4.    SHERIMI I DIABETESIT.

5.    TENSIONI I LART DHE I ULĖT NORMALIZIHET.

6.    GASNAT LARGOHEN.

7.    THARTIRA HIQET.

8.    SHEROHET ASMA.

9.    SHEROHET BRONHITISI.

10.                   SHEROHEN ALERGJIT.

11.                   PĖRMIRSOHET TĖ PAMURIT.

12.                   ARRIHET DREJTPESHIMI I GJANDRRES TIROIDE.

13.                   SHEROHEN SINUSET.

14.                   SHEROHEN VESHT, FYTI DHE HUNDA.

15.                   SHEROHEN HEMOROIDET.

16.                   TĖ GJITHA LLOJET E ARTROZES SHEROHEN (ESHNAT, GJUJT...).

17.                   LARGOHEN GURET NĖ VESHKĖ DHE NĖ STRAJC TĖ IDHĖZES.

18.                   LARGOHEN INFEKCIONET URINARE.

19.                   NORMALIZIHET PROSTATA E RRITUR.

20.                   SHEROHEN PSORIAZA, PUQĖRRZAT, AKNET DHE PROBLEMET ME LĖKURĖN.

21.                   NEVOJA PĖR MISH TĖ SHTAZVE DHE MISH PESHKU ZHDUKEN.

22.                   PESHA TRUPORE BALANSOHET.

23.                   FORCOHEN ESHNAT.

24.                   FORCOHET ZEMRA.

25.                   FORCOHET IMUNITETI.

26.                   RREGULLOHET SHEQERI NĖ GJAK.

27.                   RREGULLOHET PESHA TRUPORE SIMBAS LARTSISĖ TRUPORE.

28.                   SHEROHEN SĖMUNDJET SI: AIDS-i, KAMCERI, GRIPA E DERRAVE, SARSI DHE TĖ GJITHA SĖMUNDJET ZHDUKEN.

29.                   TĖ GJITHA SĖMUNDJET E VJETRA ZHDUKEN DHE SĖMUNDJET E REJA MA NUK LAJMROHEN.


 

 


BENEFITET E SUNGAZINGUT ME 45 MINUTA PRAKTIKĖ DHE MA TUTJE:

 

Benefitet spirituale ju zhvillohen tėrė jetės, ata nuk ndalen vetem me 45 minuta sungazing. Sa ma shum punoni ma tutje sungazing, ato aftėsijė kanė me u zgjuar gjithnjė e mė shumė nė vete. Ēdo send ndodhė ate ēka ju dėshironi dhe KURRĖ nuk ka me jun ndodhur ate qė ju nuk e dėshironi.

BENEFITET SPIRITUALE DHE SHPIRTRORE

 

1.    BĖHET NDRYSHIMI POZITIV I POERSONALITETIT.

2.    ARRINĖ QENDRIM POZITIV.

3.    ARRINĖ DURIM.

4.    FRUSTRIMI, TĖRBIMI DHE IRITIMI NGADAL ZHDUKEN.

5.    NĖ MĖNYRĖ SPONTANE KRIJOJMĖ PAQĖ DHE DASHURIJ METĖ GJITHĖ.

6.    I SHOFIM KUALITETET NĖ TĖ TJERĖT DHE MUNDOHEMI QĖ TI PRANOJMĖ DHE TI ZHVILLOJMĖ ATO  NĖ VETE.

7.    I RESPEKTOJMĖ TĖ TJERĖT.

8.    I NDIHMOJMĖ TĖ TJERĖVE.

9.    BĖHEMI JO DHUNUES.

10.                   VJEN E VĖRTETA.

11.                   MENDJA BĖHET E LUMTUR DHE E KĖNAQUR.

12.                   NDĖRPRITET NEVOJA PĖR USHQIM NĖSE JU DĖSHIRONI.

13.                   SHPEJT I REALIZOJMĖ QĖLLIMET SHPIRTRORE.

14.                   E MBISUNDOJMĖ URINĖ.

15.                   I ARRIMĖ DHE I NXISMI AFTĖSITĖ “PARAPSIKOLOGJIKE OSE MBINATYRORE” NĖSE NE DOJMĖ QĖ TI KEMĖ NĖ ADN-jen TONĖ APO NĖ GJENE.

 
Telepatija, qartpamėsija, telekinezja, shiqim nė largėsijė, sherim me duer, dalje prej trupit(projekcion i astralit), lavitimi, me ndejtur pezull, fluturimi me trup fizik...(kjo ėshtė logjike duke marrur parasyshė qė dimė qė Prana, Ki, Qi, energjija Orgone ka ASO vetij dhe tendencė tė lavitimit. Kėtė e kanė ditur edhe nacistėt gjat kohės sė luftės sė Dytė botrore dhe nė atė mėnyrė kanė konstruuarmakinen  tė ashtuqujtura toofightere  makinė lėvizėse (Orgonase)...

 

16.                   NGRITJEN E ENEGJISĖ NĖ TĖRĖ TRUPIN KUNDALINI, ENERGJI E JETĖS E CILA NA SHTYN TĖ LĖVIZMI.

17.                   MUND TA NDIENI ENERGJINĖ E NĖNES TOKĖ.

18.                   MUND TA SHIFNI ENERGJINĖ DHE AURAT NGA QENJET E TJERA TĖ GJALLA DHE TE VETJA.

19.                   TĖ ARRINI INTUICION SHUM TĖ FUQISHĖM.

20.                   PĖRFORCOHET SHQISAT E TĖ PARIT, AROMĖS, NDĖGJIMIT, PREKJĖS, SHIJĖS.

21.                   MUND TI NDNIENI MENDIMET E TĖ TJERĖVE DHE TUA DINI QĖLLIMET, KĖTĖ MUND TA BĖNI KUR I QETSONI MENDIMET E JUAJA.

22.                   TELEPATIJA DHE EMPATJA ( I DINI QĖLLIMET E TĖ TJERĖVE DHE MOTIVET E TYRE, DHE I NDINI NDJENJAT E TĖ TJERĖVE).

23.                   DOT KENI ĖNDRRA LUCIDE – ĖNDRRIM ME VETĖDIJE.

24.                   MĖ PAKĖ FLENI POR ME MA SHUM KUALITET SE SA MĖ PARĖ.

Pasė 45 minutave sungazing dhe kurė tė kthehi mbrapa nga 1 minut deri nė 15 minuat,sa ma shumė qė punoni sungazing mund tė ju ndodhė kjo qė vazhdon:

25.                   MEDITIM KONSTANT DHE PUSHIM I MENDJĖS.

26.                   QETSIM I “MENDIMEVE STUHIKE” DHE NDĖGJIM I UDHĖHEQSIT SHPIRTĖROR.

27.                   MUND TĖ JETONI DISA QIND VJET VETEM PĖR SHKAK TĖ RRITJĖS SĖ GJANDRRĖS PINEALE.

28.                   MUND TI MATRIALIZONI GJĖRAT (cecreation).

29.                   MUND TA PARASHIQONI SE SI KA ME QENĖ KOHA PA PASOJA.

30.                   BĖHI “QIP SOLLAR” DHE SI TĖ DILNI NĖ DRITĖN E DITĖS FILLONI QĖ TĖ MBUSHI SI “QELIZĖ SOLARE”.

31.                   AKTIVIM I GJANDRRĖS PINEALE (Mundeni me konvertuar lloj lloj energjije).

32.                   PLASJA DHE ZHDUKJA E TĖ GJITHA PROGRAMEVE MENTALE (tė cilat i keni pasur nė kokė apo ndėrdije).

33.                   MUNDĖSIJĖ TĖ PAPRITURA DHE FITORE PĖRFUNDIMTARE E MENDJĖS MBI TRUPIN DHE MATERJĖN...

 

Trajtimi dhe benifitet

 

·       Hira Ratan Manek

·       Mirosllav Kish - Cybermikan

 

 

 

 

 

Pėrktheu nga s.dhe k-ja dhe pėrshtai nė shqipe:

Salih Basha – Arpan Offering

 

 

 Kthehu te: Joga Sollare